Wydarzenia Halsowanie U Bezana Żaglokultura Żaglopodróże Sylwetki
Debiuty Korespondenci Galeria Pogoria Linki Home

 

 

 

 

 

 

 

Warszawa, 8 sierpnia 2009 r.

 

38. raz redakcja miesięcznika „Żagle”
przyznała Nagrody im. Leonida Teligi

 

Redakcja miesięcznika „Żagle” przyznała doroczne Nagrody im. Leonida Teligi, jedyne w Polsce wyróżnienia za twórczość i dokonania w dziedzinie żeglarstwa.

W tym roku uroczystość wręczenia nagród jest wyjątkowa. Towarzyszą jej obchody dwóch jubileuszy – 50-lecia istnienia magazynu „Żagle” i 40-lecia zakończenia samotnego rejsu dookoła świata przez Leonida Teligę, którego wyczyn uświetnia nagroda „Żagli”. Po raz pierwszy przyznanie wyróżnień odbyło się poza Warszawą, w Gdyni, podczas targów Wiatr i Woda.

 

Nagrody im. Leonida Teligi są przyznawane w trzech kategoriach:

  • Publikacja o tematyce żeglarskiej
  • Sportowy wyczyn żeglarski
  • Popularyzacja żeglarstwa w Polsce.

 

W tym roku nominacji i wyboru laureatów dokonało jury w składzie:

  • Zbigniew Stosio – sekretarz generalny Polskiego Związku Żeglarskiego,
  • prof. Jacek Czajewski – laureat Nagrody im. L. Teligi, wieloletni współpracownik i autor miesięcznika „Żagle”,
  • członkowie redakcji „Żagli”: Jerzy Pieśniewski, Jerzy Klawiński, Stanisław Iwiński, Jerzy Kubaszewski i Paweł Morzycki,
  • Waldemar Heflich – przewodniczący jury, redaktor naczelny magazynu „Żagle”.

 

W kategorii Publikacja o tematyce żeglarskiej nagrodę otrzymał Jacek Komuda, autor powieści historycznej „Galeony Wojny”. Za najlepszy w tej edycji Nagrody im. L. Teligi Sportowy wyczyn żeglarski, jury uznało zdobycie przez Mateusza Kusznierewicza i Dominika Życkiego tytułu mistrzów świata w klasie Star w roku 2008 oraz IV miejsca na igrzyskach w Pekinie . Wydawnictwo Alma-Press zostało nagrodzone w kategorii Popularyzacja żeglarstwa w Polsce , za powiększenie wielkiej biblioteki żeglarskiej w Polsce i niezwykłą staranność edytorską.

 

W roku jubileuszu 50–lecia magazynu „Żagle”, jury przyznało także trzy nagrody specjalne im. Leonida Teligi za wkład w rozwój żeglarstwa w Polsce. Oto jej laureaci:

  • Krystyna Szloser - niezwykły człowiek, wzór pracowitości, dobroci i uczciwości. Przez 50 lat była dobrym duchem redakcji „Żagli”, a od początku istnienia Nagrody im. L. Teligi - sekretarzem jury tej nagrody. Jest doskonałym sędzią żeglarskim. Za pracę na rzecz polskiego żeglarstwa należą się jej słowa najwyższego uznania.
  • Jerzy Pieśniewski - doktor nauk technicznych, dziennikarz i publicysta. Jest świetnym żeglarzem i jednym z najwybitniejszych polskich konstruktorów jachtowych. Stworzone przez niego łódki – Foka, Mors, Focus, Skippi 650 i kilkadziesiąt innych, odmieniły polskie żeglarstwo. Publikuje na łamach „Żagli” od 40 lat, na początku lat dziewięćdziesiątych był redaktorem naczelnym magazynu, a następnie przez wiele lat szefem działu techniki.
  • Zygfryd Perlicki - dowodząc jachtem „Kapitan” wygrał słynne regaty Kieler Woche i zdobył Puchar Berty Krupp. Startował na Solingu w regatach olimpijskich w Kilonii. Dowodził „Copernicusem” w regatach dookoła świata Whitbread Round The World Race. Był dwukrotnie skiperem - najpierw „Hajduka” potem „Hadara” w regatach Admiral’s Cup. Zdobył kilkadziesiąt medali mistrzostw Polski w klasach olimpijskich i morskich. Jest wybitnym sędzią żeglarskim i niezwykłym człowiekiem. Uznano go za kultowego żeglarza XX wieku w Polsce. Jeden z najwybitniejszych żeglarzy w historii polskiego jachtingu regatowego.

 

Laureaci Nagród im. Leonida Teligi w trzech głównych kategoriach otrzymali pamiątkowy medal z brązu z podobizną wybitnego polskiego żeglarza oraz nagrody rzeczowe . Osobom uhonorowanym nagrodą specjalną wręczono upominki.

Podczas uroczystości zostali także wyróżnieni obecni pracownicy i współpracownicy redakcji „Żagli”.

 

Nominowani do 38. Nagrody im. Leonida Teligi:

W kategorii Publikacja o tematyce żeglarskiej:

  • Jacek Komuda za książkę „Galeony wojny” (tom I i tom II),
  • Franciszek Haber za książki: „Dziennik zaprzeszły”, „W cieniu bliźniego” i inne,
  • Jerzy Wąsowicz za książkę „Antica. Spełnione marzenia”,
  • Maciej Krzeptowski i Wojciech Jacobson – za książkę „Mam na imię Ludomir”.

W kategorii Sportowy wyczyn żeglarski:

  • Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki – za zdobycie tytułu mistrzów świata w klasie Star w roku 2008 oraz IV miejsce na igrzyskach w Pekinie,
  • Piotr Tarnacki – za zdobycie po raz czwarty tytułu mistrza świata w klasie Micro,
  • Marta Hlavaty – za zdobycie tytułu mistrzyni świata i Europy w klasie Formuła Windsurfing.

W kategorii Popularyzacja żeglarstwa w Polsce:

  • Wydawnictwo „Alma-Press” – za systematyczne powiększanie biblioteki żeglarskiej w Polsce,
  • Jolanta i Sławomir Klupsiowie – za program „Opowieści wiatru i morza” na antenie TVP Gdańsk i TVP Polonia,
  • redakcja Jacht Klubu AZS – za wydawanie cennego periodyku środowiskowego „Zeszyty Żeglarskie”.

 

Nagroda im. Leonida Teligi jest najbardziej prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym przez największe i najstarsze polskie czasopismo poświęcone żeglarstwu. To również jedyna nagroda w Polsce za twórczość i dokonania w dziedzinie żeglarstwa. Tradycja jej przyznawania liczy 38 lat – pierwszy raz wręczono ją w 1971 roku. Nagroda to zaprojektowany przez rzeźbiarza prof. Adama Myjaka pamiątkowy medal z brązu z podobizną wybitnego polskiego żeglarza – pierwszego Polaka, który w samotnym rejsie na jachcie „Opty” opłynął kulę ziemską, okolicznościowy dyplom, a także dodatkowe nagrody rzeczowe. Co roku jest uroczyście wręczana w terminie zbliżonym do rocznicy zakończenia rejsu Leonida Teligi. W ciągu 38 lat jej laureatami byli najwybitniejsi polscy żeglarze, pisarze, publicyści zaangażowani w sprawy środowiska żeglarskiego, redakcje i organizacje pracujące na rzecz popularyzacji żeglarstwa.

 

 

Kontakt:

 

Joanna Krzyżaniak - PR Manager

Waldemar Heflich - Redaktor Naczelny „Żagli”

MURATOR S.A.

WYDAWCA ROKU 2008 (według "Media & Marketing Polska”)

www.wydawnictwo.murator.pl

www.zagle.com.pl