Wydarzenia Halsowanie U Bezana Żaglokultura Żaglopodróże Sylwetki
Debiuty Korespondenci Galeria Pogoria Linki Home

 

 

 

 

 

204 (Rezerwowy) Pułk Piechoty Dąbrowa Górnicza.

 

Czy ktoś jeszcze pamięta?

 

 

Londyn 08.11.2011.

 

 

No i zaczęły się długie wieczory wciąż o dziwo pogodnej jesieni. Łódki powędrowały do hangarów, a pieczołowicie zabezpieczone żagle muszą poczekać na wiosenne porywy ciepłego wiatru. Niestety zima powoli zbliża się do naszych drzwi. Choć tegoroczna jesień pomalowała cudownymi kolorami pobliski Finsbury Park, wciąż zachęcając do spacerów. To jednak lada dzień przyjdą deszcze, słoty i mgły typowe dla Anglii o tej porze roku.

 

 

Od kilku lat poświęcam ten czas na zgłębianie różnych ciekawostek, zagadek z przeszłości. Wnikliwy czytelnik przypomni sobie zapewne historię zalanych bunkrów na Pogorii I. Dzięki zaangażowaniu kolegi Krzysztofa Bordy, pracownika Muzeum Miejskiego Sztygarka w Dąbrowie Górniczej, oraz studenta historii Mateusza Gacha, udało nam się zgromadzić bardzo ciekawy materiał, który pomimo upływu czasu ciągle, jest popularny wśród odwiedzających Pogoria.org.

 

Dziś chciałbym zainteresować wszystkich historią wręcz nieprawdopodobną. Bo czy ktoś z młodszych mieszkańców miasta uświadamia sobie, że właśnie w naszym mieście zorganizowany został pułk piechoty, który przeszedł szlak bojowy Kampanii Wrześniowej 1939 roku? W powszechnym rozumieniu Dąbrowa Górnicza nie jest kojarzona z działaniami wojennymi II Wojny Światowej. Jest to przekonanie błędne, które zmienia się za sprawą ogromnego wkładu pracy historyka-hobbysty Krzysztofa Bordy. Wystarczy wybrać się do Muzeum Sztygarka, by uświadomić sobie, że nasze miasto ma wielowarstwową przeszłość.

 

 

Z przyjemnością obserwuję, że zagadnienia historyczne stają się modnym tematem wybranej, inteligentnej grupy młodych ludzi. Zatem przytaczając dziś kilka zebranych do tej pory faktów, liczę na kolejne „pospolite ruszenie”, którego efekty będziemy mogli zamieścić na naszym portalu.

 

204 (Rezerwowy) Pułk Piechoty Dąbrowa Górnicza, został zmobilizowany pod koniec sierpnia 1939r z Dąbrowskiej Półbrygady Obrony Narodowej. Dowodził nim podpułkownik Wiktor Eichler. W skład pułku weszły trzy bataliony. Pierwszy Batalion Obrony Narodowej Dąbrowa Górnicza, drugi Batalion Obrony Narodowej Maczki, trzeci Batalion Obrony Narodowej Sławków. Batalionem ON Dąbrowa Górnicza dowodził major Stanisław Tomaszewski.

 

We wrześniu 204 rezerwowy p p Dąbrowa Górnicza, wszedł w skład 55 (Rezerwowej) Dywizji Piechoty zajmując pozycje obronne w okolicy Mikołowa. Po kilku dniach walki 55 Dywizja Piechoty, walcząca w składzie Armii Kraków, dokonała odwrotu taktycznego w rejon Pińczowa i Miechowa . Następnie walczyła w widłach Wisły, przechodząc w bezpośrednie okolice Krakowa. 204 Rezerwowy Pułk Piechoty Dąbrowa Górnicza, zapisał swoją kartę w Kampanii Wrześniowej staczając ciężki bój pod Proszowicami.

 

23 września 55 Dywizja w wyniku wyczerpania możliwości dalszej walki ulega rozwiązaniu. W nocy w okolicach wsi Ulów odbywa się narada oficerów, na której to zapada ta trudna dla żołnierza decyzja.

 

W wyniku poszukiwań śladów po tamtej formacji, natrafiłem na fotografie przedstawiającą oficerów 55 Dywizji Piechoty w czasie transportu.

 

 

Jest to jedyna, jak na razie namacalna pozostałość tego związku taktycznego.

 

Zwracam się, zatem do wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta o pomoc! Poszukuję wszelkich dokumentów, fotografii i informacji o 55 Dywizji Piechoty, a w szczególności o 204 (Rezerwowym) Pułku Piechoty Dąbrowa Górnicza. Bardzo zależy mi na lokalizacji koszar tych jednostek, z niesprawdzonych informacji wynika, że w Strzemieszycach stacjonował pluton przeciw pancerny! Jestem przekonany, że gdzieś w domowych zbiorach, starych albumach, zakątkach szaf lub strychów, znajdują się prawdziwe białe kruki.

 

Upływający czas zaciera pamięć. W zapomnienie odchodzą twarze, nazwiska i czyny ludzi, którzy tworzyli naszą historię. Niemniej jednak dzięki nowoczesnej technice, komputerom i Internetowi jesteśmy w stanie ocalić sporo z tej wiedzy. Wystarczy jedynie, żeby ktoś kto przeglądał zapomniany album dziadka zadał sobie trud przesłania do nas interesujących fotografii. Liczymy na wszą pomoc!!!

 

 

Tomasz Bezan Mazur.

Fotografia 55 DP pochodzi ze zbiorów MYVIMU My Virtual Museum.