Wydarzenia Halsowanie U Bezana Żaglokultura Żaglopodróże Sylwetki
Debiuty Korespondenci Galeria Pogoria Linki Home

 

 

 

 

 

Benefis Kapitana Jerzego Knabe w Ambasadzie RP w Londynie

 

Wczorajszego wieczoru, czyli 23 lutego 2017 mieliśmy ogromną przyjemność uczestniczyć w ceremonii wręczenia odznaki honorowej „Bene Merito” naszemu wieloletniemu przyjacielowi kapitanowi Jerzemu Knabe. Odznaczenie „Bene Merito” jest przyznawane przez Ministra Spraw Zagranicznych osobom, które swoją działalnością wzmacniają pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Przyznanie tego odznaczenia Jurkowi Knabe to ogromne osiągnięcie polskiego żeglarstwa i zaszczyt dla nas, żeglarzy mieszkających w Wielkiej Brytanii.

 

 

 

Wieloletnią działalnością mająca na celu propagowanie żeglarstwa w Polsce i zagranicą Jurek zapisał już wiele stron w historii tego sportu, ale i również historii naszego kraju. Jurek organizował żeglarskie imprezy międzynarodowe w tym Polsko-Polonijne Regaty Żeglarskie w Dąbrowie Górniczej, brał udział w udział w podróży dookoła świata polskiego jachtu „Bona Terra” ale również organizował różne uroczystości upamiętniające rozsianych po świecie wielkich Polaków. Tu koniecznie trzeba wspomnieć takie wydarzenia jak Memoriał gen. Władysława Sikorskiego w Gibraltarze, wmurowanie tablicy pamiątkowej ORP Błyskawica w Cowes na Wyspie Wight oraz obchody Roku Wagnera w Great Yarmouth. Od ponad 50 lat współpracuje z największym w Polsce magazynem żeglarskim „Żagle” oraz jest autorem tłumaczeń wielu książek na których wychowały się pokolenia żeglarzy. W swoim dorobku ma również publikację książki 25 YKP Londyn opisującej 25 lat działalności klubu żeglarskiego w Londynie, którego Jurek jest współzałożycielem a obecnie Honorowym Komandorem. W imieniu MSZ odznaczenie wręczył wczoraj Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki. Na uroczystość przyjechali przyjaciele Jurka z Polski, Wielkiej Brytanii i zza oceanu.

Gratulujemy Jurkowi jego wyróżnienia, dziękujemy za jego działalność i przyjaźń oraz życzymy powodzenia w kolejnych przedsięwzięciach.

Z żeglarskim pozdrowieniem

Agnieszka Mazur

Londyn, 24 luty 2017

 

 

 

 

 

 

stat4u